İmamköy Eski Eğlence Kültürü

Mustafa YAVAŞ (Deveci Mustafa) ’ın 1945-1950 yılları arasında, köyümüz erkeklerince düzenlenen eğlencelerde “dümbek”  çaldığını öğrendim.  Alimoğlu da buna  “kabak kemane” ile eşlik edermiş, güzel eğlenceler gerçekleştirilirmiş. 

1950’den sonra Aydın’a sinema kültürü gelmiştir. 1960’lardan sonraki yaz aylarında, yöre halkı,  Aydın Pınarbaşı’nda oynatılan ip cambazlarına merak salmış ve minibüsler, akşam saatlerinde  gösterilerini yapan ip cambazlarını seyretmek için gelen meraklı izleyicileri taşımıştır. Bu gösteri merakı bir iki yıl sürdükten sonra İmamköy İlkokulunun bahçesinde yazlık sinemalar gösterime girmiştir.

1967-1973 yılları arası, köyümüzde,  sinema gösterimlerinin revaçta olduğu yıllardı. Gündüz tarla- bahçe işleriyle ilgilenen insanlar, akşamı iple çeker ve gösterimdeki filmi merakla beklerlerdi.  Akşam olduğunda sinema müziğinin sesi sonuna kadar açılır, okul bahçesine gerilmiş olan beyaz perdeden gösterim yapılır, köy farklı bir havaya bürünürdü. Herkes oturacağı malzemeyi kendi evinden götürür, kapı önünde satılan biletlerden alarak okulun bahçesine girerdi. Yakın evlerde oturanlar ise filmleri duvar üstlerinden ya da çit kovuklarından izlerdi. Bahçenin ön tarafına kadınlar,  arka tarafa erkekler otururdu, karışık oturulmazdı. Filmdeki kahramanlar alkışlarla, ıslıklarla kutlanırdı. Filmin yarısında verilen 5 dakikalık aralarda vişne suyu, Zafer gazozu içilir, film seyrederken de çekirdek yenirdi. Her film, ertesi günün konuşma konusu olur, filme  gitmeyen varsa ona bütün senaryo ayrıntılarıyla  anlatılırdı.

               Çocukluğumuzun artistleri

     Köyümüzde çekilen flimler : Çakıcı Geliyor (Dokuz Dağın Efesi) imamköy sekelerinde çekilmiş köy halkından ekmekçi kızına bu flimde yas etme gibi küçük rol verildiği söylenmektedir. 

Televizyon köyümüze gelişi ise  1970’li  yıllardır. İlk zamanlar köyde sınırlı sayıda insanın evinde bulunurmuş (Uzun Emir Ayşe, Gümüş Karaali…) Televizyon programı saat 8.00’de Anıtkabir’de nöbet tutan  askerlerin İstiklal Marşı okumasıyla  açılır 24. 00’te  aynı şekilde kapanırdı. 1973’teki  Kıbrıs harbi gelişmelerinden de köydeki  televizyonla  (Uzun Emirayşe’nin evindeki) haberdar olunmuş  ve köy halkı  savaşın gelişmeleri hakkında bilgilendirilebilmişti.  Sonraki yıllarda ise köyde  televizyonsuz ev kalmamıştır. Şimdilerde köyümüz uydu, internet vb. gibi teknolojinin hemen bütün imkânlarından faydalanabilmektedir.

RADYOLAR:Yıl 1955-1973 yılları arası eski eğlencelerden radyonun payını da unutmamak gerekir. Radyo dışa açılan pencere demektir. Haberler, yorumlar, radyo tiyatroları arkası yarınlar hep radyodan dinlerir. Saat gündüz 10.30 da çocuk saati, arkası yarın gibi sürükleyiyci oyunlar ve radyo tiyatrosu genelde agatha christie’nin eserleri cinayet konulu insanı sürükler heyecan içinde bırakırdı. seslendirme yapan oyuncular Can Gürzarp iyi bir seslendirmeciydi. Müzik programları türk pop müziğini arajman olarak konuşulurdu. Bunlardan örnekler Tanju Okan öğle sarhoş olsam ki, Fikret Kızılok a leyli leyli sözleri gibi örnekler verebiliriz. Çiftçi tarlasına radyosunu götürür işi zor olsada müzikle daha türkü dinleye dinleye çalışarak daha verimli bir çalışma yapardı.

Çete Ayşe Flimi de şu anda çekim aşamasında olduğu söylenmektedir.

İmamköy Eski Eğlence Kültürü” üzerine 6 düşünce

    1. nermin Yazar

      aynen öyle oluyordu Kıbrıs savaşında hep savaşın gidişatı onun evinden Televizyondan izlenmiş tv başka evlerde yokmuş

      Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>