Aydın (İmamköy) düğün yemekleri, ve yöresel yemeklerimiz

[dc]E[/dc]skiden Aydın İmamköy’de   düğün yemeklerini ehli bir şekilde yapan   3 tane önemli  bayan aşçısımız vardı. Molla İbrahim Karısı Fadime (Fadime  Kaya), Recep çavuş’un Ayşe (Ayşe Kızılay), ve Yörük Halillerin Umman (Umman Yörük) Bunlar imamköy dışındaki köylerde de Aşçılığa giderler çok nezzetli yemekler yaparlardı. Bunlara yemek yaparken komşulardan ehli kişiler yardım ederlerdi. Bu aşçılarımız artık hayatta değiller. Şimdi köyümüze aşçılar Aydın’dan ve Umurlu’dan gelmektedir.

Aşçılar :Umurludan         Pideciler: Aydından            Yemeklerimiz

Düğün Yemeği ;

  Sıkma

Düğün hazırlığına başlayan kişi 3 (üç) gün önce komşularını çağırarak çorbalık kesilecek sıkma yuvarlanacak diye davet eder. Komşular ve akrabalar toplanarak sıkmalık çorbalık malzemeler de tedarik edilir. Bunun için hamur tahtaları, bıçaklar bu işi yaparken kullanılacak olan malzemeler toplanır. Sıkma için kasaptan   gelecek davetli sayısına göre kıyma alınır. 1000 kişilik düğün daveti için malzeme;

 10 kğ (on) dana kıyma, 5 kğ kuru soğan, 12 kğ un tuz, karabiber bunlar hepsi bir arada karıştırılarak yoğurulacak, karışım iyice sağlanacak, daha sonra hamurdan parçalar kesilerek uzun rolo şeklinde tahta üzerinde oklava şekline alacak, bunu bıçakla küçük küçük parçalara ayrılarak kesilecek kesilen parçalar sıkma haline gelirilecek, çok olduğu için kızarma işi hemen olmaz bunun için tepsilerin içi biraz unlanarak bu sıkmalar serilir. Sonra bunun ehli bir kişi tarafından büyük kızarma dıvanına bolça yağ konarak kızartılır. kızaran sıkmalar önce yağının süzmesi için süzgeç üzerine konur. Daha sonra önceleri sepetlere konarak ağaça asılırdı. Şimdi ise buzdolabında saklanıyormuş, saklanan sıkmalar düğün günü büyük kaplarda hazırlanan kaynamış olan renkli et suyunun içersine atılır, pişen sıkmalar üzerine ezilmiş olan kese yoğurdundan konularak davetlilere servis yapılır. 

   HAMUR ÇORBASI :

  Malzeme: 6 kğ un 4 adet yumurta

Hamur işin ehli tarafından iyice yoğurulur.  Böreklik gibi ince bir şekilde açılır. biraz serilir. Kurumaya başlayınca kesilir. Kesilen hamurlar yapışmasın diye serilir.  Düğün günü sıkma gibi renkli et suyu ile pişer. Düğünlerin ilk yemeği çorbadır. Afiyet olsun

DÜĞÜN KEŞKEĞİ

Malzemeler :Buğday, Kuzu, Dana veya tavuk eti, salça, tereyağı, tuz

Hazırlanışı: Temizlenen buğday birgün öncesinden soğuk su ile ıslanır. Ertesi günü kazanda su kaynatılarak ıslanmış olan buğday atılır ve kaynamaya devam edilir. Haşlama işlemi 1 saat  veya daha fazla sürer. Bu arada pişirilen buğdayların içine haşlanmış olan tavuk ya da kuzu eti parçalara ayrılarak ileve edilir. Suyunu biraz çektiktan sonra sıcak olarak servis edimek üzere tabaklara konur ve üzerine yereyağında salçanın kızartılmasıyla oluşan sos ilave edilir.

Eskiden Keşkekliklerin dövüldüğü dibek

Düğün Keşkek Kazanı:
Düğünlerde keşkek kazanları büyük olur. Odun ateşinde pişer. Yanına aşure kazanı da konur.

  PAŞA BÖREĞİ:

Adından da belli olduğu gibi paşaların böreğidir.  İç malzemesisinin masraflı olması dolayısıyla, köyün varlıklı kişilerinin düğünlerinde yapılan bir yemektir. Bize Umurlu bucağından geçmiş bir yemek türüdür Umurlu’da daha yaygındır. Yapması meşakatli ve çok zaman alır.

Malzemeler : Bu düğün için değil buna kıstas alalarak malzeme  düğünlerde çoğaltılır.

1 kğ un,4 ad. yumurta, aldığı kadar su

tuz, kıyma, maydanoz, yoğurt, tereyağı, kırmızı biber

Hazırlanışı: Una, yumurta tuz, ve su ilave edilerek hamur elde edilir. Hamur küçük pazılara ayrılır ve tencere kapağı büyüklüğünde açılır. açılan hamurlar kızgın yağda kızartılır ve pişirilmiş et veya tavuk suyunun içine batırılarak yumuşamasını bekledikten sonra çıkarılır. Daha sonra bir tepsiye yuşatılmış olan hamur serilir ve üzerine kıyma ve maydanozdan elde edilmiş iç konur. Bu iç üzerine börek yapar gibi tekrar yumuşatılmış hamur serilir ve üzerine iç ilave edilir. Bu işlem üç veya beş kat oluncaya kadar (isteğe bağlı) devam eder. Üzerine ezilmiş kese yoğurdu konur bunun üzerine tereyağında kızartılmış kırmızıbiberli renk dökülür. 

KAPIMA (Et Yemeği)

Kasaptan alınan  kırk elli kğ et düğünden birgün önce öğleden sonra küçük küçük doğranır. Doğranan etler yıkanır büyük lokma dıvanında (tavasında) odun ateşinde zeytin yağı ile kızartılır. Akşam renkli su yapılarak bü etler iyice pişirilir. Düğün sabahı saat 9-10 gibi davetlilere vermek için servis işlemi başlatılır.

 Et Yemeği (Kapıma)             Kapıma                İmamköy Düğün Yemekleri

    YAPRAK SARMASI:

Hazırlanışı: Asmadan koparılan iyi yapraklar veya pazardan alınan yapraklarla bu işlem yapılır. Genelde çekirdeksiz üzüm yaprağından sarılan sarmalar güzel olur.

2 kğ dana kıyma, 4 kğ pirinç, taze soğan dere otu karabiber, tuz, domates salçası

Temizlenen pirinç yıkanır. Dere otu taze soğan incecik tahta üzerinde kıyılır. Geniş bir kabın içinde malzemeler hazırlanır, yapraklar bir tencere içinde haşlanır. Büyük bir tepsi içinde komşular da toplanarak sarılır. Düğün günü sabah pişirilerek üzerine kese yoğurdu ve onun üzerine de tereyağı ile renk yapılarak sıcak sıcak diğer yemeklerle servis yapılır.

Kuru Fasülye : Daha çok kış aylarında yapılan düğünlerde etli kuru fasülye yapılır  salata olarak yanında turşu veya marul salatası verilir arzu edilirse pilav ile de yenilir.

Taze Fasülye : Zeytinyağlı yapılır genelde Yaz veya Güz aylarında yapılan düğünlerin yemeğidir. Taze fasulye genelde Karaköy veya Kayacık fasulyesi bu yörede daha lezzetli ve taze olur. Ayşekadın fasulyesinin kılçıkları ayıklanarak doğranır. Zeytinyağı tencereye konur. Soğanlar küçük küçük doğranır domateslerin sulu olanları kabukları soyularak doğranır. Renk biberi (kırmızı biber) de atılarak kavrulur sonra fasulyeler tencereye konur yeterince tuz atılır. Kısık ateşte sarartılır özellikle düğünlerde yapılan fasulye yemeklerine et konur et bir yerde haşlanarak az sulu olarak sarar fasulyenin içeresine ilave edilir. iyice kıvama gelinceye kadar pişirilir. Servis yapılır. Evde yemek için yapılan et katılmazsa da olabilir.

PİLAV :Düğün’ün demirbaş yemeğidir. Tavuklu yapıldığı gibi tavuksuz da yapılabilir büyük leğenlerde pişer.

Yağ olarak tereğı kullanılır. nohutda konularak nezete nezet katılır.

                               

 KIZARTMA : Özellikle yaz düğünlerinde yapılır. Biber patates Patlıcan üçü bir arada karışıkda yapılabilir.

Kereviz veya enginar : Bazen kış düğünlerinde çeşit olarak yapılır. 

DÜĞÜN TATLILARI : AŞURE

Aşure genelde kış aylarında yapılan düğünlerde daha çok yapılır. Aşure ile birlikte keşkek de yapılır. Büyük saçayağı veya büyük taşların üzerine aşure keşkek kazanları birlikte konur. Dibine tutmasın diye altına kalınca teneke konur is çalması önlenir. Temizlenmiş buğdaylar akşamdan kaynayan suda bir çal kaynatılır ağızı kapatılarak bekletilir. Şisen buğdaylar daha büyük kazanlara alınır altı ateşlenir. biraz piştikten sonra içersine akşamdan ıslamış olduğumuz nohut fasulye kestane, bakla, börülce, ceviz, fındık  fıstık v.s katılır kaynatılır pişmesine yakın şekeri katılarak iyice  pişmesi sağlanır. sonra servis tabaklarına konur üzerine susam ceviz ve nar tanesi konularak misafirlere ikram edilir.

ZADE (Pelvize)

 Hazırlanışı:

 Pirinç suyla yıkanır sonra dövülür. Dövülen pirinç suyla veya sütle pişirilmeye başlanır ve şeker ilave edilir. Sütlaç kıvamına gelinceye kadar pişirilmeye devam edilir. Katılaşmasını hızlandırmak için nişasta ya da kola ilave edilir. Son olarak tat katması için ihtişah çiçek yaprağı katılır. Kıvamına geldikten sonra üzeri örtülerek bir gece bekletilir. Servis edileceği zaman kepçelerle kâselere konur ve isteğe göre üzerine tarçın serpiştirilir.

 NOT: Belli bir hikâyesi olmayan zade tatlısı genelde düğünlerde yapılmakla birlikte günlük olarakta yapılmaktadır. Boş oda ve çok sayıda tabak gerektirdiğinden yapımı azalmış, yavaş yavaş yerini irmik helvasına bırakmaya başlamıştır.

İRMİK HELVA: Hazır alınır veya evde yapılır. irmik kavrulur pembeleşmeye yakın 

 Yasemin ACAR ÜNVER’in Düğün sıkmaları’ nın hazırlanması

Kıstırma (Karnı Yarık): Patlıcanların küçük düzgün olanları toplanır veya alınır. bıçakla düzgün şekilde üç eşit parçada kabukları şekillice soyulur. Daha sonra tuzlanır. biraz bekletilir  acı suyu çıktıktan sonra yıkanır. Zeytin yağında odun ateşinde kızartılıtr. kızartılan patlıcanlar bir tepsiye düzdün bir şekilde ortaları açılarak dizilir. İçi için kıyma, soğan, maydonoz, domates ve biraz da renk biberi katılarak zeytinyağında kavrulur. Sonra bu harc patlıcanların içirsine konularak kıstırma tepsisi kısık ateşte  ( közün üstünde) yavaş yavaş pişirilir. Afiyet olsun 

 Eski düğünlerde yaz yemeklerinin içinde kıstırma hep olurdu. yapması biraz meşakatlidir. Şimdi tembel işi musakka yapılmaktadır.

Aydın -İmamkoy  Yemekleri :

Enginar: Kış aylarının yemeği olan enginar, Daha enginarların çiceği (göbek kısmı) olmadan pişen yaprak enginardır.  Yaprakları ayıklanan  enginar küçük küçük doğranır. Su kaynatılır kaynayan suda enginar  haşlanır. Başka bir tencereye zeytinyağı konur içersine taze soğan, dere otu, kıyma  kırmızı biber domates salçası veya domates hepsi bir kavrulur. haşladığımız enginar  susuz olarak ilave edilir. daha sonra  haşladığımız enginarın  suyundan biraz konur. içersine limon sıkılır, tuz da ilave edilir kaynamaya bırakılır. Eğer kıymalı tercih edilmezse kaynadıktan sonra pişmeye yakın az pirinç de katabilirsiniz.

Kelle enginarın pişirilmesi, yaprak enginar gibidir haşlanır.  iç harcı tıpkı yaprak enginardaki  gibi hazırlanır. Hazırlanan harcı enginar çiceğinin göbeğine konur. biraz su ilave edilir ve limon sıkılarak kaynatılır.

Enginar tarlası köyümüzde fazla dikim yapılmamaktadır.Genelde Aydın Gölhisarda üretimi daha fazladır.

 EBE GÜMECİ KAVURMASI : Topladığımız veya satın aldığımız ebegümeçleri tahta üzerinde ince bir şekilde kıyılır. Pıransada aynı şekilde kıyılır daha sonra tavaya (dıvan) zeytin yağı konur. ısınan yağ içersine önce kıyılan pıransalar, daha sonra da ebegümeci konur. üzerine kırmızı renk biberi ve tuz ilave edilir. eğer acılı tercih edilirse yazdan kurutulan fındık biberden bir tane veya yarım doğranabilir kısık ateşte pişirip, pişmesine az bir zaman kala üzerine yumurta kırılır yumurta dağıtılmadan ebegümecinin üzerine yayılır. eğer yumurtalı tercih edilmezse kese yoğurdunu ezerek üzerine dökebilirsiniz.

 İMAMKÖY DALGAN CIZBIZI (Isırgan)Otu

Isırgan otu ve tohumu şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. A ve C vitamini yönünden oldukça zengindir . Onun için tüketilmesi çok önemlidir. Ayrıca damak zevki olarak da çok lezzetlidir.

Mısır unu ve Buğday unu elekle elenerek birbirine karışımı sağlanır.  Bu unun ortasına havuz yapılarak biraz tuz kuru maya ile yapılacaksa önceden biraz maya ıslatılır. Islatılan maya bu havuza konur ılık su ile yavaş yavaş yoğrulur. Üzeri örtülerek sıcak bir yerde bekletilir.

Isırganlar yıkanıp ayıklanır ince ince doğranır, 2-3 tane pırasada yıkanıp ince ince doğranır. süzgeçte bekletilir.

Klasik usulde bir tarif yazacağım. Anne nine tarifi ölçü olarak bir şey yok göz kararı

 Fırın tepsisi zeytin yağı ile yağlanır. Mayalanan hamur tepsiye incecik yayılır. Ortasına pırasa ve dalganlar iyice yayılır bir tutam tuz ve kırmızı biber serpilir. Üzeri mayalı hamurla iyice kapatılır. Üzerine zeytin yağı biraz bolca dökülür. Susam serpilerek fırına atılır. Çıtır çıtır kızartılır.  Sıcak  ve  yoğurtla  yenirse daha güzel olur.  Afiyet olsun

Dalgan Köftesi : Isırganlar yıkanıp ayıklanır ince ince doğranır, 1-2 tane pırasada yıkanıp ince ince doğranır.Süzgeçte bekletilir.  Mayalı veya mayasız hamur yoğrulur. Mayalamadan da yapılabilir. Doğranan ot karışımı hamurunun içine konur. tuz atılır iyice hamurla ot harmanlanır. küçük küçük lokma gibi alınır yepilerek kızgın zeytin yağında kızartılır. Çay yanında veya sade olarak tüketilir. Afiyet olsun

Yaz Yemeklerinden BAMYA

Bamyanın faydaları saymakla bitmez onun için yazın taze ve kışın da kuru bamya olarak tüketilmektedir. başlıca faydaları arasında sindirim sistemini korur, kabızlığı önler, özellikle K vitamini olarak çok zengindir. Bamyanın suyunu kaynatıp aç karnına tüketildiği zaman şeker hastalığını önlediği ve koruduğu gözlenmiştir.

USUL I :Gelelim bu değerli besin kaynağının usulünce pişirilmesine genelde Aydın ve köyleri olarak bamya Yaz mevsiminde koruk ekşisi ile Güz mevsiminde ise pişirmede nar suyunu tercih ederler.Bamya yarım kilo falan resimdeki gibi çöplü kısımlar temizlenerek yıkanır. Süzgeçte bekletilir. İki türlü pişer zeytinyağının içerine soğan  ve domates doğranır kırmızı biber atılarak renk verilerek kavrulur. Koruklar dövülerek suyu çıkartılır tencereye koruk suyu ve tuz eklenir. Bu renkli su kaynayınca bamyalar içine atılarak pişirilir bu üsulde bamyalar dağılmaz.

Kuru Bamya Yemeği

Küçük küçük topladığımız taze bamyaların sapları ayıklanarak yorgan ipliği ile tesbih gibi birer pişirimlik dizilir. Az gölgelik bir alanda kurutulur. Fazla güneşte kurutulursa rengi bozulur.

Gelelim pişirmeye tencerede su göbeğinden kaynatılır. Bir dizi bamya içine atılır kaynatılmaz sıcak su içeresinde 2 saat bekletilir.

Hazırlayan: Nermin KARABULUT     

 

                                                        

Aydın (İmamköy) düğün yemekleri, ve yöresel yemeklerimiz” üzerine 6 düşünce

 1. M.Vahit AŞCI

  Nermin hanım köyümüzü bu şekilde tanıtma gayretinizden dolayı tebrik ederim. Köy yemekleri bölümünde rahmetli Anaannemin (Fadime Kaya) yemeklerinden hala bahsedilmesi, unutulmaması beni hem çocukluğuma götürdü hem de gururlandırdı. Bizi tanıyan tanımayan herkese çok selam. Görüşürüz İnşallah. Hacı Mustafa-Fadime KAYA torunu Vahit AŞCI.

  Yanıtla
 2. suzan as Kucukoglu

  Ben imamkoyden omriye sitenizi cok begendim. Koyumuzu cok guzel tanitiyorsunuz . Ben amca kiziniz gonul karabulutun ortaokularkadasiym.sizinlede aydina okula gidip geliyorduk hatirlarsaniz.evimizde koyun ilkokulunun bitisigindeidi.koyun cesmeside bizim bahcenin icinde idi.

  Yanıtla
  1. nermin Yazar

   Köyü tanıtmak eski kültürlerimizi araştırmak zevkle yaptığım işlerden birisi Fakat yazdıklarım bazı siteler tarafından izinsiz kaynak gösterilmeden alınıyor kendi araştırması imiş gibi sunuluyor.Mesele Peral uluköy Denizli Ak Parti Kadın kolları Başkanı Çete Ayşe ile yaptığım bütün çalışmalarımı kendi sitesine taşımış ve kaynak bile gösterme zahmetinde bulunmamış, bu sebeplerden dolayı hevesim gitti.

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>