İmamköy’de Yaşayan Yunanlılar ve Rumlar

32868397_1385887578178811_1225517524334936064_o 34881258_595845860789902_1057995520410124288_n tekrar

Yukarıdaki Resim: AYDIN İMAMKÖY’DE YUNAN MÜFREZESİ 29 ARALIK 1919 (Platoon, 5th Company, Imamköy Aydin on 29 December 1919)KARGAPULO FOTOĞRAFI

Konstantin karkapulo ll.Abdülhamit tarafından Mabeyn-i Hümayun (Saray fotoğrafçısı)yapılmış 2 yıl bu görevden sonra Aydın’a yerleşmiş Aydın’da   fotoğrafçı kosti olarak tanınırmış

1900’lü yılların ilk çeyreğinde İmamköy’de Yerli Çavurlar olarak adlandırılan yerli Yunanlılar ve Rumlar yöredeki bazı evlerde yaşamışlardır. Yüzbaşılar olarak bilinen sülalenin eski evinde zeytinyağı üretim tesisleri varmış. Buraya yağhane denirmiş. Koca Bağ olarak bilinen yerde üzüm bağları varmış. Bu bağlardan şaraplık üzüm yetiştirilir ve bu yetişen üzümler şarap evleri olarak adlandırılan yerlerde şaraba dönüştürülürmüş. İmamköy’de o zamanlar bazı portakal cinslerini de Yunanlılar aşı yaparak çeşitlendirmişlerdir. O dönemde eski Tahsildarların evi Yunan eviymiş, Muhacir Osmanlıların evleri, Hocaların Şüfüke’nin evi, Fetiye Teyzenin evi daha birçok evin Yunan evi olduğu yaşlı vatandaşlar tarafından söylenmektedir. Yukarı kaplıcada eski yapılara ait taşlar bulunmaktadır. 1919’da düşman askerleri köyümüzü işgal ettiğinde İmamköy’ü karargah olarak kullanmıştır. İmamköy’deki karargahtan çevre köyler Karaköy, Gölçük, Kayacık Köyü, Umurlu ve Köşk ilçelerinin işgali yönetilmiştir. Zamanla Yunanlılar oraları da ellerini geçirmişler ama karargah olarak daima İmamköy’ü kullanmışladır. Bu esnada birçok evi de malikâne olarak kullanıp, köyü tamamen işgal etmişlerdir.

Köyden bazı kişiler bunlarla savaşmış isimsiz kahramanlar olarak, orduya katılmış bazıları da çete olup dağlarda savaşlarını sürdürmüşlerdir bu çete olup savaşanlardan en meşhurlarından olan Çete Emir Ayşe en önemli örneklerdendir. Bu örnek kadın köyümüz için çalışmış büyük başarılar elde etmiştir. Mütevazi tavrı ile “ Ben ne yaptım ki benim yaptığımı herkes yapar” diyerek alçak gönüllü davranmıştır. İşgal eden Yunan birliklerinden köyümüzün savunmasız halkı olan çocuklar, yaşlılar ve engelliler Karşıyaka’ya Menderes nehrini geçerek ulaşmışlar ve orada başka bir çavur olan İtalyanlara sığınmışlardır. İtalyanlar o dönemde kötünün iyisi olarak kabul edilmiştir. Hiç olmazsa İtalyanlar sivil halka yemek vermiş, işkence yapmamıştır. Yaşanan zulüm o boyuttadır ki yemek verip işkence yapılmaması bile iyilik olarak algılanmıştır. Bu süreçte gerek çete savaşlarının yıldırıcı etkisi gerek Türk ordusunun zaferi Yunanlıların köyümüzü terk etmesine vesile olmuştur. Yunan askerleri köyümüzü terk edince 7 Eylül 1922 yılında Aydın’ın işgalden kurtulmuş ve sonuçta köyümüzde az Yunanlı ve Rum olan gayrimüslüm aile kalmıştır. Süreç içinde onlar da İmamköy’ü terk etmişlerdir.

Aydın kazası ve çevresinde 1919-1920 tarihleri arasında Yunan askerleri tarafından işkal edilen köy ve kasabaların bazıları isimleri aşağıdadır.

Baltaköy, Üzümlü, Serçeköy, Umurlu, Asi Kürtler, Aşağı Domalan, Yukarı Domalan, Karapınar, İkizdere, Işıklı, Dereköy, Çerkezköy, Kardeşköy’dür.

Dipnot: Vasilaki Kargopulo, Osmanlı fotoğrafçılığının en ünlü isimlerinden biridir. Kendisini fotoğrafa adayan ve 1850’den itibaren önce Beyoğlu’nda Rus elçiliğinin yanında, sonra da Tünel’de, fotoğraf stüdyosu açan Kargopulo’un asıl adı Vasilios’tur. Ancak sarayda çok sevildiği için kendisi gibi Rum asıllı olanların isimlerinde yapılan ‘aki’ değişikliğiyle ‘Vasilaki’ olarak tanınmıştır. 1826 doğumlu Vasilaki Kargopulo, 2. Abdülhamid tarafından 1879 yılında ‘Mabeyn-i Hümayun Fotoğraflığı Memuriyeti’ne yani saray fotoğrafçılığına atanmıştır.

Vasilaki Kargopulo, 1879 yılında getirildiği saray fotoğrafçılığı görevini, kalp krizi sonucu öldüğü 1886 yılına kadar sürdürüyor. 2.Abdülhamid, Vasilaki’ye olan sevgisini yerine oğlu Konstantin’i atayarak sürdürüyor. Ancak oğul Kargopulo, bu görevde sadece 2 yıl kalabiliyor ve görevden alındıktan sonra mesleğini Aydın’da sürdürüyor. Nüfusunun büyük kısmı Türklerden oluşan Aydın’da ‘Rum fotoğrafçı Kosti’ olarak biliniyor. Ancak aileye ilişkin bilgiler 1922 yılına kadar gelip ötesine gitmiyor.

   

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>