Efelik özlemi duyan Muammer AYDOĞDU’nun basından haberleri

Aydn’da köy gezilerine başlayan Vali Mustafa Malay, önceki gün İmamköy’e giderek, köylülerin sorunlarını dinledi. Vali Malay, özellikle yaşlı köylülerin istek ve şikayetleriyle tek tek ilgilendi. 

Milli mücadelenin kadın kahramanlarından Çete Emir Ayşe’nin 73 yaşındaki akrabası Muhammet Aydoğdu, gezi sırasında Vali Malay’dan efe kıyafeti istedi. Hayatında hep Yörük Ali Efe ve kızanlarını örnek aldığını söyleyen Muhammet Aydoğdu, efe kıyafeti dışında hiçbir sıkıntısı olmadnı belirterek, “Valim, bugüne kadar hep efelere özendim. Ancak efe kıyafetim olmadığı için hiç efeler gibi giyinemedim. Aramama rağmen pazarda da bulamadım. Sizden en büyük isteğim, bana bir takım efe kıyafeti bulmanızdır” dedi. Vali Malay, Muhammet Aydoğdu’ya efe kıyafeti temin edeceği sözünü vererek, yaşlı köylünün gönlünü aldı.

     Aydın’da göreve başlar başlamaz ilk köy gezisini İmamköye yapan Vali Mustafa Malay, kendisinden Efe kıyafeti isteyen 73 yaşındaki Muammer Aydoğdu’ya verdiği sözü unutmadı. Vali Malay, üç ayda bir buçuk milyara dikilen efe kostümünü Aydoğdu’ya giydirdi.
Yıllardır hayal edip de bir türlü giyemediği efe kıyafetine Vali Malay sayesinde kavuşan Aydoğdu, sevincini köy meydanındaki Çete Emir Ayşe büstünün önünde zeybek oynayarak gösterdi.
Vali Malay, “Benden efe kıyafeti istemişti. Ben de basit bir şey zannedip, gider alırız diye düşünüyordum. Ama zor işmiş, üç ayda ancak dikilebildi. Bu arada ben de verdiğim sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyorum” dedi.
Efe olmanın dürüstlük, efendilik, çalışkanlık, yiğitlik gibi bazı meziyetlerini bulunması gerektiğin vurgulayan Vali Malay, “Muammer de İmamköy’ün en çalışkan, dürüst insanı. Ben onu Aydın’ın baş efesi ilan ediyorum” diye konuştu.

  Efe Muammer AYDOĞDU Aydın kurtuluşu 7 Eylül Geçit töreni için hazırlandı.

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır!