İmamköy Gölcük Mahallesi ve Komşu Köylerimiz

 

[dc] G[/dc]ölcük Mahallesi 1970 yıllarında dağ eteklerinde yer alan Gölcük köyünün heyelan sonucu kaymasıyla oluşturulmuştur. Devlet tarafından İmamköy sınırları içinde bulunan büyük incir bahçesi bu köye yeni yerleşim yeri olarak verilmiştir. Ayrıca konutları hasar gören köylülere devlet tarafından iki oda bir salon büyüklüğünde bahçeli evler yaptırılmıştır. Daha sonraları ise köylüler tarafından yapılan yeni binalarla birçok köyden daha büyük bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Henüz muhtarlık olamayan İmamköy’ün Gölcük Mahallesi yönetimde azalar yoluyla temsil edilmektedir. 

Gölcük Mahallesinin düzenli planlı sokaklarından bir kesit

[dc]G[/dc]ölcük Mahallesinde İlköğretim okulu vardır. Dört ve beş sınıflar İmamköy’den gelen öğrenciler tarafından oluşturulmuştur.

Camisi vardır. İmam mevcuttur.

Evlerde şebeke suyu mevcuttur. Ayrıca sokak çeşmelerinden paşa yaylasından gelen iyi su akmaktadır.

Gölcük yukarı mahalle

KOCAGÜR KÖYÜ

[dc]K[/dc]öyün adı çok çok eskiden, bu köy çok büyük bir gürlük ormanmış. köyün adı bu şekilde buraya gelen yerel halk tarafında kocagür olarak koyulup bu güne kadar da kocagür olarak gelmiştir.

Muhtarlıkla yönetilir. 2004 yılında muhtar olarak Necdet ALtıntaş seçilmiştir. Nufüsü 2000 yılında 1139′ dur. Yolu asfalttır. Şebeke suyu vardır. elektrik vardır. Sağlık evi vardır.  Köyde (sekiz) sınıfa kadar ilköğretim devam eder.

Kocagür İlkokulu

KOCAGÜR KÖYÜ DSİ KANALI ve KANAL YOLU

PINARDERE

  Köyün ilk yerleşim yeri su olduğundan dolayı pınarın başı olmuştur. Kuruluş yeri dere içindedir. Bundan dolayı Pınar dere ismini almıştır. Pınar dere şu anda üçe ayrılmış durumdadır. Pınarın başındaki evler eski yapılardır, yeni evler azdır. Meneniş boğazı İmamköy’e çok yakın olan Pınarderenin bu mahallesi, 0n veya  oniki evden oluşmuştur.  Bazı yerleşim birimleri ana asfalt altındaki  Koru kuyu mevkinde kurulmuştur. Pınardereli köylüler orada bulunan arzilerine daha düzenli ve planlı evler yaparak büyük mahalleler yapmışlardır.  Pınardere, Meneniş Boğazı ve Koru kuyu mahallesi tek muhtarlıkla yönetilir. Eğitim taşımalı eğitimdir.

 YILMAZKÖY

Köyümüzün kuzey batısındadır.  Şimdiki adı Yılmaz Köy  yakın zamanda ve Cumhuriyet kurulmadan önce nüfüs yoğunluğunun az olması ve hane sayısının azlığından dolayı İmamköy (sunni bir köy)’ün bir mahallesi olarak geçiyormuş yani köyümüze bağlıymış, edindiğim bilgilere göre postaları önemli evrakları İmamköy’e geliyormuş sonra dağıtılıyormuş, daha sonra nüfus artınca Yılmaz köy adında kendi köylerine kurmuşlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>