İmamköy Mezarlığı (

Euzu billahi mineşşeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahim

[dc]M[/dc]ezarlığı ziyaret ederken, mezarlık kapısından girildiğinde okunacak dua;“Selam size ey müslüman ve muminlerin yurdundakiler.Bizde İnşallah size kavusacagiz. Allah`tan sizde de, bize de afiyet isterim”Peygamber Efendimiz (SAV) gecenin sonuna dogru Baki mezarligina ciktigi zaman bu duayi okurdu bizede bu duayi okumamizi öğretiyor.
Kabir ziyaretinin 3 maksadi var;
  -Ölümü hatirlamak
  -Ölülere selam vermek
  -Onlarin günahlarinin affi ve kendi afiyetimiz icin dua etmek.

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

 Resmi büyütmek için üzerine tıklayın

Mezarlıktan Geçerken Ölülere Dua Okuma
İki hadis-i şerif meali şöyledir : Kabristana giren kimse, Yasin suresini okursa, o gün ölülerin azapları hafifler, ölülerin sayısı kadar, ona da sevap verilir. On bir ihlâs okuyup, sevabı ölülere gönderilirse, ölülerin sayısınca ona da sevap verilir.”

 

İmamköy Dedesi  mezarın geçmişi hakkında kesin bir tarih yoktur. araştırmalara göre dedeye nur indiği ve Dedenin sarhoş geçenlere taşladığı söylenmektedir.

 

 

[dc]K[/dc]abir Ziyaretinde Hangi Dualar Okunur? Kabristana girince, ayakta “Esselâmü aleyküm, yâ ehle dâr-il kavm-il müminîn! İnnâ inşâallahü an karîbin biküm lâhikûn” denir.

Besmeleyle, 11 İhlâs ve bir Fatiha’dan sonra “Allahümme rabbel-ecsadilbâliyeh, vel-ızâmin nahiretilletî harecet mineddünya ve hiye bike mü’minetün, edhıl aleyhâ revhan min indike ve selamen minnî” duasını okumalı.

Kabrin yanına gelince, kabrin kıble ve ayak tarafından yaklaşıp selam vermeli. Ayakta, çömelerek veya oturup, Bakara suresinin başını ve sonunu, Yasin-i şerif, Tebareke, Tekasür, İhlas ve Fatiha surelerini okuyup, ölüye hediye etmelidir.

  Bir hadis-i şerif meali de şöyledir: Bir müminin kabrini ziyaret ederken Allahümme innî es’elüke-bi-hürmeti Muhammed aleyhisselâm en lâ tüazzibe hâzelmeyyit” denirse, o ölünün azabı kıyamete kadar kaldırılır.

[dc]K[/dc]öyümüzün mezarlığının yeri sabittir. Hiç değişme olmamıştır.Birçok köyün mezarlığından daha bakımlıdır. Bakımını cenaze sahipleri kendileri yapar veya yaptırırlar.  Köy ana yolu üsttünde olduğundan ulaşımı kolaydır. Ölülere her zaman ziyaret edilir dualar  okunur.

 Nur içinde yatsınlar Allah hepsine rahmet eylesin cennetleri mekan olsun mezarlık yanından geçerken herkesin okuyabileceği iki duamız (Fatiha ve 3 ihlas suresi)

imagesM27T6CY7

Köyümüzden Muammer Abi Mezar bakımını yaparken mezarlara su falan koyuveriyor.

 Bismillahirrahmanirrahim

Elhamdü lillâhi rabbil’alemin. Errahmânir’rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na’budü ve iyyâke neste’în, İhdinessırâtel müstakîm. Sırâtellezine en’amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.

İhlas Sûresi
Bismillahirrahmanirrahim.
Kul hüvallahü ehad Allah’üs-samed lem yelid ve lem yûled ve lem yekûn lehu küfüven ehad.

CENAZE TÖRENLERİ ( Gelenek, Görenekler ve İnançlar)

      Bir insanın veya canlının hayatının tam ve kesin olarak sona ermesidir. Ölüm hastalık, kaza veya yaşlanarak vadesi gelen her kişi ölümü tadarak edebi hayata giderler. Köyümüz’de ölüm vadesi ile ölen kişi eğer gün içinde ölmüşse hemen selası verilerek kaldırılır. Akşamdan ölmüşse ölü gece boyunca aile bireyleri ve komşular tarafından sabaha kadar üzerine bıçak konarak beklenir. Sabah selası verilir bütün köy halkı bilgisi olur. Bu esnada bayansa bayan hoca, erkekse erkek hoca tarafından cenaze yıkanır. Camiden köy halkının cenazeden haberdar olması için sela verilir. Ağlaşılır ağıtlar yakılır. Cenaze için mezarının başına dikilecek olan çiçek ve mendillerle donatılmış bayrak hazırlanır. Cenaze evden alınır camide namazı kılınır. Kalabalık eşliğinde mezarlığa götürülür. Namazı kılınarak yakınların yanındaki mezara gömülür. Gömülen mezar başına bir toprak bardak su konur inanca göre ölen susuz kalmasın diye bu konurmuş,  Sonra dışarıdan gelenler eve taziye ziyaretine gelirler. Cenaze sahiplerinin yemek yapamamalarından ve dışarıdan  başsağlığı için gelen misafire de yemek yediremediklerinden komşular tarafından evlerinde yemek hazırlayarak getirirler.  Yemek getirene büyük sevap getireceği inanılır. Köyümüzde cenazelerde birlik vardır acı paylaşılır.  Bütün köy halkı, çevre köylerden ve Aydın’dan başsağlığına gelinir. Akşam veya cenaze kalktıktan sonra toprak mevlidi okutturulur. Ağlanır ölenin arkasından iyi dilekler söylenir.

Üç gün sonra eskiden öyleydi şimdi yedi günde de oluyor üç gün hayrı yapılır. hayır pilav tavuktan olur eskiden yufka açıp pilav arasına konur irmik helvası da yanında verilirdi şimdi plastik kap içeresinde  veriliyor.

 Derleyen :Nermin Karabulut

İmamköy Mezarlığı (” üzerine 2 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>