Yemekler Aydın ve Köyleri

Aydın -İmamkoy  Yemekleri :

Enginar: İmamköy Aydın Yöresi Enginar, Kış aylarının yemeği olan enginar, Daha enginarların çiceği (göbek kısmı) olmadan pişen yaprak enginardır.  Yaprakları ayıklanan  enginar küçük küçük doğranır. Su kaynatılır kaynayan suda enginar  haşlanır. Başka bir tencereye zeytinyağı konur içersine taze soğan, dere otu, kıyma  kırmızı biber domates salçası veya domates hepsi bir kavrulur. Haşladığımız enginar  susuz olarak ilave edilir. daha sonra  haşladığımız enginarın  suyundan biraz konur. içersine limon sıkılır, tuz da ilave edilir kaynamaya bırakılır. Nermin usulü olarak  Eğer kıymalı tercih edilmezse kaynadıktan sonra pişmeye yakın az pirinç de katabilirsiniz.

Kelle enginarın pişirilmesi, yaprak enginar gibidir haşlanır. iç harcı tıpkı yaprak enginardaki  gibi hazırlanır. Hazırlanan harcı enginar çiceğinin göbeğine konur. Biraz su ilave edilir ve limon sıkılarak kaynatılır.

Enginar tarlası köyümüzde fazla dikim yapılmamaktadır.Genelde Aydın Gölhisarda üretimi daha fazladır.

 EBE GÜMECİ KAVURMASI : Topladığımız veya satın aldığımız ebegümeçleri tahta üzerinde ince bir şekilde kıyılır. Pıransada aynı şekilde kıyılır daha sonra tavaya (dıvan) zeytin yağı konur. ısınan yağ içersine önce kıyılan pıransalar, daha sonra da ebegümeci konur. üzerine kırmızı renk biberi ve tuz ilave edilir. eğer acılı tercih edilirse yazdan kurutulan fındık biberden bir tane veya yarım doğranabilir kısık ateşte pişirip, pişmesine az bir zaman kala üzerine yumurta kırılır yumurta dağıtılmadan ebegümecinin üzerine yayılır. eğer yumurtalı tercih edilmezse kese yoğurdunu ezerek üzerine dökebilirsiniz.

 İMAMKÖY DALGAN CIZBIZI (Isırgan)Otu

Isırgan otu ve tohumu şifalı bitkiler arasında önemli bir yere sahiptir. A ve C vitamini yönünden oldukça zengindir . Onun için tüketilmesi çok önemlidir. Ayrıca damak zevki olarak da çok lezzetlidir.

Mısır unu ve Buğday unu elekle elenerek birbirine karışımı sağlanır.  Bu unun ortasına havuz yapılarak biraz tuz kuru maya ile yapılacaksa önceden biraz maya ıslatılır. Islatılan maya bu havuza konur ılık su ile yavaş yavaş yoğrulur. Üzeri örtülerek sıcak bir yerde bekletilir.

Isırganlar yıkanıp ayıklanır ince ince doğranır, 2-3 tane pırasada yıkanıp ince ince doğranır. Süzgeçte bekletilir.

Klasik usulde bir tarif yazacağım. Anne nine tarifi ölçü olarak bir şey yok göz kararı

 Fırın tepsisi zeytin yağı ile yağlanır. Mayalanan hamur tepsiye incecik yayılır. Ortasına pırasa ve dalganlar iyice yayılır bir tutam tuz ve kırmızı biber serpilir. Üzeri mayalı hamurla iyice kapatılır. Üzerine zeytin yağı biraz bolca dökülür. Susam serpilerek fırına atılır. Çıtır çıtır kızartılır.  Sıcak  ve  yoğurtla  yenirse daha güzel olur.  Afiyet olsun

Dalgan Köftesi : Isırganlar yıkanıp ayıklanır ince ince doğranır, 1-2 tane pırasada yıkanıp ince ince doğranır. Süzgeçte bekletilir.  Mayalı veya mayasız hamur yoğurulur. Mayalamadan da yapılabilir. Doğranan ot karışımı hamurunun içine konur. tuz atılır iyice hamurla ot harmanlanır. küçük küçük lokma gibi alınır yepilerek kızgın zeytin yağında kızartılır. Nermin Karabulut Çay yanında veya sade olarak tüketilir. Afiyet olsun

Yaz Yemeklerinden BAMYA

Bamyanın faydaları saymakla bitmez onun için yazın taze ve kışın da kuru bamya olarak tüketilmektedir. başlıca faydaları arasında sindirim sistemini korur, kabızlığı önler, özellikle K vitamini olarak çok zengindir. Bamyanın suyunu kaynatıp aç karnına tüketildiği zaman şeker hastalığını önlediği ve koruduğu gözlenmiştir.

USUL I : Nermin, Gelelim bu değerli besin kaynağının usulünce pişirilmesine genelde Aydın ve köyleri olarak bamya Yaz mevsiminde koruk ekşisi ile Güz mevsiminde ise pişirmede nar suyunu tercih ederler.Bamya yarım kilo falan resimdeki gibi çöplü kısımlar temizlenerek yıkanır. Süzgeçte bekletilir. İki türlü pişer zeytinyağının içerine soğan  ve domates doğranır kırmızı biber atılarak renk verilerek kavrulur. Koruklar dövülerek suyu çıkartılır tencereye koruk suyu ve tuz eklenir. Bu renkli su kaynayınca bamyalar içine atılarak pişirilir bu üsulde bamyalar dağılmaz.

Kuru Bamya Yemeği

Küçük küçük topladığımız taze bamyaların sapları ayıklanarak yorgan ipliği ile tesbih gibi birer pişirimlik dizilir. Az gölgelik bir alanda kurutulur. Fazla güneşte kurutulursa rengi bozulur.

Gelelim pişirmeye tencerede su göbeğinden kaynatılır. Bir dizi bamya içine atılır kaynatılmaz sıcak su içeresinde 1-1,5 saat bekletilir bamyalar taze gibi suyun içerisinde şişerler taze gibi olur. Taze bamya gibi pişer kışın turunç ve limon sıkılabilir

LAHAN20170114_140313A SARMASI

İç harcı için Malzemeler : 1 baş büyük kuru soğan, 1 bağ maydanoz, kıyma veya ince doğranmış et, zeytinyağı varsa biraz da tereyağı ilave edilebilir. k.k Domates veya salça kırmızı biber,  tuz karabiber içerisi ayıklanmış pirinç (taş veya yabancı otlar) temizlenecek

Bütün malzemeler ince ince kıyılır. Derin olmayan bir tepsi içerisine konur pirinç ve diğer malzemeler eklenir. n.k kaşıkla iyice karıştırılır ince ince sarılır. Sarma tenceresinin çok derin olmaması dikkat edilir. Derin tencerede alt kısımdaki sarmalar lapa olur üst kısımlar pişmez eşit pişmesi için tencere önemlidir.

20170114_140335

Lahanalar da düzgün bir şekilde sarmak ve dizmek önemlidir. Tencereye az su konularak kısık ateşte pişirilir.

Hazırlayan: Nermin KARABULUT     

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>