Ağaç’ta yetişen köyümüz ürünleri (Zeytin, Nar, Portakal,Mandalina, Erik,üzüm vs)

ZEYTİN

 [dc]S[/dc]oframızın vazgeçilmezlerinden olan zeytin köyümüzde hemen hemen herkesin evinin önünde veya arazisinde birkaç ağaç zeytini görmek mümkündür. Zeytin zenginliktir soframızda kahvaltımızda aş, yemeğimizde yağ, temizliğimizde  (zeytinyağlı ) sabun, pirinasından de yakıt yapılır. çok yönlü kullanılan bir üründür. Bakımlı ağaçlarda daha fazla verim elde edilir. İşlemesi ekip işidir ve zahmetlidir. son yıllarda makine gücü ile silkme işlemi yapılmaya başladı. Çoğunluk yine eski usul ağaçtan sırıkla düşürme işlemini yapmaktadır. Zeytin ağaçtan düşürülmeden önce dipleri toplanır eski  zeytinle yenileri karışmasın diye, sonra ağaç dipleri iyice temizlenir çarşaflar serilir  silkme yapılır.  Eğer seçilecek zeytin varsa yemek için veya satmak için kurtsuzları iri taneli olanlar seçilir kalan zeytinin içinin filizleri alınarak çuvallanır. Fabrikaya gitmek için hazırlanır. 

          Yeşil Zeytin

İşlenmesi : Sırıkla silkme işlemi olmaz elle sıyırma yöntemi uygulanır. yüksek yerler merdiven yardımı ile yapılır. Toplanan zeytinler evde temiz bir zeminde sert taşla uçları çıtlatılır. Beklemeden su dolu bir kapa konur. Birkaç defa acı suyu süzülür. üç hafta sonra tadımaya başlar suyu sık süzülürse daha çabuk tatlanır. Sonra çıkarılır pazara gidecekse o gün sabah çıkarılır sudan susuz kalınca rengi kararır. Evde tüketilecek olan  yarım saat önce falan sudan çıkar üzerine zeytin yağı biraz tuz, arzu edilirse kekik de atılır,  kahvaltılarda yenir.

 Yeşil zeytinin olgunlaşmış olanlarından dilme zeytin yapılır. Dilme işlemi zeytin 3 defa bıçakla dilinir. Suda ıslanır bunun tadıma süreci daha uzun sürer,  bir aydan fazla daha kırma zeytine göre daha uzun dayanır. sudan çıkınca çabuk kararmaz.

 

  

Kahvaltımızın tadı süsü yeşil zeytin

 ZEYTİNLİK YENİ YETİŞEN AŞILAR ZEYTİN’in BÜYÜME SÜRECİ UZUN ZAMAN ALIR 

SİYAH YAĞLI ZEYTİN YAPILIŞI

Yağlı Bastırılmış zeytin: Seçilmiş dilinmiş olan  siyah zeytinler uygun kaplarda  suda  ıslanır. birkaç defa suyu süzülür. Tatlanmaya yakın sudan çıkartılarak temiz bir bez torba veya çuvala konur. Üzeri taş ile altı yedi gün bastırılır suyu iyice kaybolur. Daha sonra cam kavanozlara konularak içeresine zeytinyağı ve biraz tuz konur. İstenilirse limonlar doğranarak zeytin yağının içinde bir gün bekletir konur. Arzu edilmezse taze limon doğranarak veya nar ekşisi dökülerek yenir.   Afiyet olsun

SALAMURA ZEYTİN

Seçilen zeytinler yıkanarak poşete veya vidona susuz konulur içeresine tuz atılır zeytinler kendi suyu ile tatlanır bu tatlandırma süreci bayağı zaman alır. En az 4-5 ay gibi bir süredir.

II. Salamura zeytin yapılışı zeytinler yıkanarak kabın içeresine konulur üzeri su doldurulur  tuz atılır. Tatlanması beklenir, altı yedi ay sonra yenilebilir.

III. Sele zeytini eskiden bunun yapımını rahmetli eniştem Mehmet Işık anlatmıştı sele zeytini yapımını, bunun için temiz bir yer ayarlanır direkler yere çakılır ayıngaç  (zakkum) denilen ağaç ile etrafı sepet gibi örülür. Temiz kurtsuz zeytinler bu sele gibi örülen yere dökülür. Üzeri örtülür zeytinlerin kabukları incecik olduğunu söylerdi. bu şekilde tatlandırdığını söylemiştir.

 Zeytin Bahçesi

 

 ZEYTİNİN İŞLENME SÜRECİ

 

 NABİ SABUNCU SİSTEMLİ ZEYTİNYAĞI FABRİKASI

  PORTAKAL

Köyümüzün başlıca narenciye ürünleri arasında yer alır. çoğu bahçelerde ev önündeki avlularda vardır. Nisan mayıs gibi beyaz hoş kokulu çicek açar. bazen tohumdan fidan yoluyla bazı da turunçtan aşılama yöntemi ile üretilir.

Ekşi portakal: İmamköyde ilk yetişen portakal türüdür.Bahar ayına doğru tatlanır bol suludur. sıkmalık portakal diye pazarda  satılır. Boyu diğer portakallara göre daha uzundur.

 

20161204_150855MANDALİN

Köyümüzde çok yetişen bir meyvedir.

1-İnce kabuklu çekirdeksiz mandalin

2-Kıbrıs mandalini

3-Klemantin mandalini

4-Bodrum mandalini

DEĞİŞİK GÖRÜNÜMLER

Nar : Haziran ayında çicek açar ekim gibi meyvalar tam olgunlaşır. Meyvaları tatlıdır suyu  da çıkarılıp içilir, Ekşi nar tanelenip suyu çıkarılır bunun ateşte kaynatılması ile nar ekşisi yapılır. 

İNCİR: Temmmuz ayının onbeşinden itibaren ermeye başlar. özellikle Nazilli tezeren inciri temmuz ayında erer. Ağustos ayı boyunca devam eder. Ağustos ayının onbeşinden sonra kuru incirler olmaya başlar. 

 

Taze incir dalında bir görünüm

 

 

 


 

 Siyah incir beyaz incirin renklisidir. Tadı güzeldir, son yıllarda Bursa karası diye biraz geç eren ve kasım ayına kadar devam eden incir de köyümüzde üretilmeye başlamıştır.

 

 

 

 

Taze incirlerin pazar için sabah toplanıp, itina ile hazırlanması

 

 

 

 

İncirin değişik görünümleri:

Resimdeki incir çeşitleri:

Sarlop inciri ve Bursa Karası

Bunlardan ayrı olarak Bardacık, mor incir, Tez eren çeşitleri vardır.

 

 

Hazırlayan: Nermin Karabulut

İletişim adresi: Nermin124@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>