İmamköy yeni ve Eski Kaplıcaları (Mesire Alanı)

          

 [dc]E[/dc]ski kaplıca yeni kaplıcadan yaklaşık 2 (iki) km yukarıda kayalar arasında mağaraların olduğu yerde efsane bir kaplıcadır.

 Narlıdere kalyonundadır. Bir söylentiye göre Meryem Ananın bu kaplıcada ve mağralarda saklandığı söylenmektedir. Kaplıca önlerinde ve yakınlarında eski yapılar mevcuttur.

 YENİ ILICA ve MESİRE ALANI

20180919_190909

 20180514_144536

  

  [dc]K[/dc]öy merkezine 1-2 km uzaklıkta yürüyerek veya otomobille gidilebilir, yürüyerek     gitmek daha güzel olur. Dere kenarından yeşillikler arasında mis gibi temiz havayı içimize çekerek yürümek, hem de spor yapmak çok keyif vericidir. Ama tercih kişiye aittir.

     Ilıca önceleri şifalı su olarak kullanılırdı herkes derdine çare bulayım diye gelirdi. Çevre köylerden, ilden ve ilçelerden gelirler, kaplıcaya girerler hem banyo alırlar, hem de hastalıklarına derman bulurlardı. Ilıca dışında akan sudan da içildiğinde,  iç organlar temizlensin diye içilirdi.. İki türlü su vardı. İki tane de suları ayıran oda vardı.  Çok sıcak bu sulu bulunan oda romatizmal hastalıklara iyi gelir diğeri biraz daha soğuk  olan su cilt hastalıklarına iyi gelirdi. Çıban, mayasıl, basur gibi… Banyoya girenler birkaç gün kalırlar, banyo çıkışlarında mutlaka birkaç gün kalırlardı. Banyo çıkışlarında mutlaka kendilerine çadırda veya baraka tipi odalarda rüzgardan korumaya çalışırlar şifalı sudan faydasını görürlerdi.  Ilıcayı çalıştıranlar genelde aile olurdu temizliği ile bayanlar ilgilenirdi. Havuzlar her banyodan sonra temizlenirdi. Tam bir kaplıca görünümünde idi.  Şimdi 15 yıldır kaplıca piknik yeri olarak kullanılmakta şehrin kalabalık havasından kaçanlar serin yer olan ılıcada ailece piknik yapmaktadırlar. Ilıcalar özellikle cumartesi Pazar günleri panayır yeri gibi olmaktadır. Ilıcanın ortasından akan nehir buraya müthiş bir manzara oluşturmaktadır. Hele sonbaharda kavak ağaçlarının arasında görülmeye değer bir manzara sergilenmektedir. Kaplıcanın suyundan yararlanmak için çalışmalar yapılmaktadır, yakın zamanda yeni modern binada hizmet verecektir.

1967 Yılında eşiyle birlikte ılıca tesislerini işleten Ülker Cesur Kırk dört yıl önceki ılıcayı anlatıyor.

2 Oda olan ılıcayı kendi imkanlarımızla üç oda yaptık. İki oda banyo bir odası dinlenme odası olarak kullanılırdı. Banyo olarak kullanılan odalarda havuzlar temizlenir, havuz dolar su sürekli açık kalırdı. Kışi banyo havuzlarına girer. ilk olarak kükürtlü olan suya girilir bu daha çok cilt hastalıklarına iyi gelir. Sonra sodalı su olan  diğer havuza girilir. Bu sodalı su karın şişmelerine iyi gelir. Bu sudan da içilir iç organların temizliği açısından, Çocuğu olmayan kadınlar da çocuk olması için buraya gelirlerdi sonra tekrar gelirler çocuk sahibi olduklarını söylerlerdi. Romatizmal hastalıklara, cilt hastalıklarına iyi geldiği söylenirdi. Her banyodan sonra havuzlar boşaltılır. temizlenir odalar süpürülür havuz dolar tekrar diğer müşteriye sunulurdu.

Müşterilerimiz Türkiyenin her köşesinden vardı. Umurlu, Aydın, Köşk hatta İstanbul’dan bile müşterilerimiz vardı. Biz işletmeci olduğumuz dönemlerde çevre temizliğine de çok önem verirdik. Bahçeler her gün süpürülürdü. iki tane tuvalet yaptık. (bayan,erkek) İçme suyunu büyük toprak küp veya testilerde ilerideki dağdan çıkan pınardan  su doldurarak müşteriye sunardık herşey katıksız ve doğaldı.

İsteyen banyo sonrası mesire yerimizde yemek yer, çay, kahve içerdi. Bizden müşteriler çok memnun kalırlardı. Tekrar ertesi yıl gelirlerdi. Tesislerimizde içki içilmez mesire yeri ve şifa için hizmet verirdik.

Ülker teyzeye “Eski ılıca hakkında ne biliyorsun ?” diye sordum.

 Oraya gitmediğini ve pek bilgisi olmadığını söyledi.

     Ilıca Yeni işleten işletmeci Seyhan SEVİNÇ’ten edindiğimiz bilgilere göre 2007 yılında Aydın İl Özel İdare kaplıca suyunun işletilmesi ile ilgili olarak Köy Muhtarlığına yazı yazmış yazı Muhtarlık cevap vermeyince kaplıca suyunun işletimi MTA’ya devredilmiş olduğunu söylediler 

   ILICA DÜZENLEME YAPILMADAN ÖNCEKİ HALİYLE

 ILICA ÇAYININ YENİ HALİ

ILICA YÜRÜYÜŞ YOLU

ILICADAN GÖRÜNÜM

 ADÜ Öğretim görevlisi Mükerrem KÜRÜM Köyümüzün mimari yapısı üzerinde incelemelerde bulundu.

İmamköy Mesire Alanı Değişik Görünüm

Aydın Yürüyüş Ekimi

    İmamköy Eski Ilıcası (Yukarı Ilıca) Roma ve Bizans döneminden çok önemli eserlerin var olduğu bir yerdir. Geçmişte ılıca olarak kullanılan kükürtlü suyunun içerisinde çeşitli yararlı mineraller bulunmaktadır ve kadın hastalıkları, cilt hastalıkları bağırsak hastalıkları gibi birçok hastalığa iyi gelmektedir. Fakat buranın şu an için gerekli bakımları yapılmamıştır.

Yeni Ilıca (Mesire alanı) Eski Ilıca’nın suyunun bir kolu da buradan akmaktadır. Şu anda eskiden yapılan odalar yıkılmış, yenisi daha faaliyete geçmemiştir. Şu anda boru ile su dışarı akıtılmaktadır

            Altı dönümlük bir araziyi kapsayan İmamköy mesire alanı doğal güzellikleri yüzyıllık çınar ağaçlarının ortasından derenin akması, yeşilli bol insanı dinlendiren dere suyunun sesiyle güzel keyifli bir gün geçireceğiniz bir yerdir. Çocukların doğal ortamda oynayabileceği alanlar da mevcuttur.

       Bu doğa ortamını mutlaka görün dedim. Hoşça  kalın… İmamköy Mesire Alanı

20180728_205625

ILICADAN BİR GÖRÜNÜM

20180728_202601

 

 

 

 

 

 

Derleyen: Nermin KARABULUT

İmamköy yeni ve Eski Kaplıcaları (Mesire Alanı)” üzerine 7 düşünce

 1. kazım

  İŞİNİZE ÇOK KARIŞIYORUM AMA YUKARI ILICANIN EFSANESİNİ ARAŞTIRIN LÜTFEN DAHA ETKİLEYİCİ OLACAK

  Yanıtla
  1. nermin Yazar

   Biliyorum daha eksiklik var yukarı ılıca ile çalışma bitmedi. Bilgiler toplanıyor. Daha taslak halinde çok konu var beklemede yayına sunmadığım. Eğer varsa eksikliklerden mail atabilirsiniz. eski resimlerden de bekliyorum. İmamköy tüketim kooperafi 1979 yıllarında kuruldu. fakat zarardayız diye kapatıldı. Kalkınma kooperafi hakkında bilgim yok. şu anda iki kooperaf biliyom çayyüzü mahallesindeki arsa ve münibüs kooperafi
   Düğün salonu konusunda düşüncenizi katılıyorum çok para kazanılırdı Aydın’dan bile düğün yapmaya gelirlerdi Mendoya gelen köye de gelirdi köy gelir kapısını kapadı. Eski ebe evi sağlık işini görürdü. orada yanlış uygulama oldu.

   Yanıtla
 2. kazım

  MAİL ADRESİNİZİ NERDE BULABİLİRİM NERMİN HANIM EĞER VERİRSENİZ YAZAR SİZE GÖNDERİRİM SİZDE YAYINLARSINIZ…

  Yanıtla
 3. kazım

  İMAMKÖY SPOR ADI ALTINDA TAKIM KURULMUŞTUR ARAŞTIRMALARINIZ YAPARKEN KÖY MEYDANININ AÇILMASINI UNUTUYORSUNUZ VE ÖZELLİKLE BİR KİŞİYİ SÜREKLİ OLARAK ATLIYORSUNUZ

  Yanıtla
  1. nermin Yazar

   imamköy sporu biliyom resimleri de buldum yazı taslak halde eksiklik olursa sizde yardım ederseniz sevinirim

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>