Aydının En Güzel Köyü İmamköy Hakkında Ne Biliyorsunuz? (Kültürünü, Tarihi Yapısını, Doğasını, Eşsiz Güzelliklerini, Kaplıcalarını ve Doğa Otelini, Kahraman Çete Emir Ayşe Efesi) ile İşte İmamköy Ayrıca yeşilimamkoy@facebook com bizi takip edebilirsiniz.

                                                                    Hz ve Derleyen: Nermin KARABULUT

KURTULUŞ SAVAŞI KAHRAMANLARI YAN YANA

  Köy meydanında 2004 yılında yaptırılan İmamköy kadın kahramanı Çete Ayşe’nin büstünün yanına Ulu Önder Atatürk’ün büstü yaptırılmıştır.                   İmamköy, 1353 yılında Yıldırım Beyazıt zamanında kurulmuştur. Beyazıt’ın hocalarından biri köyün ılıcalar mevkiine yerleşmiştir. Daha sonra “DEVECiLER” denen sülale köye yük taşımak ve nakliyecilik için gelip geçerken burada konaklamışlar. Burayı beğenerek yerleşmişlerdir.

    Köye ilk gelen kişi (İMAM) olduğu için köyün adı “İMAMKÖY” olmuştur. İnsanların bu yerleşim birimini başlangıçta imamın köyü diye adlandırdıkları söylenmektedir. Yalnız önceleri telafuz hatası yüzünden “İMAMLU” olarak kayıtlara geçmiştir. Zamanla halk bunu dilden dile düzelterek “İMAMKÖY”olarak gerçek adını vermiş, o zamandan bu yana da böyle kalmıştır. İmamköy’ün adı dini kökenlidir.

 

      Köye çok değişik çevrelerden gelen halk 900 hane olmuştur. 1970’li yıllarda Yukarı Gölcük köyünde heyelan nedeni ile İmamköy’ün sınırları içine indirilmiştir. Devlet Gölcük köylülere İmamköy sınırlarında evler yapmıştır. Köyün yerleşim alanı İmamköy sınırlarında olduğundan “AŞAĞI GÖLCÜK” (YENİKÖY) KÖYÜ İmamköy mahallesi olmuştur.

IMG-20160106-WA0003

         İmamköy’ün tarihinin Aydın’ın kurulumundan daha eski olduğu bilinmektedir.

İmamköy  çok eski bir Anadolu köydür. Hatta köyümüzde Müslüman olmayanlar bile yaşamıştır. Eski Yunan ve Rum evlerinin olduğu söylenmektedir. çok eski olduklarından yerlerini yeni binalar yapılmıştır. Eski Tahsildarların evi Yunan eviymiş, Muhacir Osmanların evleri, Hocaların Şukufe’nin evlerinin Yunan evi oldukları  yaşlı vatandaşlar tarafından söylenmektedir. Yukarı kaplıcada eski yapı taşları bulunmaktadır. O taşlardan da köyün ne kadar eski bir köy olduğu anlaşılmaktadır. Yüzbaşıların Çay yüzü mahallesindeki evinin olduğu yer yağhane, zeytinyağı fabrikasınınsa gayrimüslimlere ait olduğu söyleniyor. Kocabağ’da Yunanlılar bağ yetiştirip şarap mahzenleri kurmuşlar, Koca bağ adı da buradan gelmektedir. Bunlar İstiklal Savası ile birlikte köyü terk etmişler.  İmamköy tıpkı Anadolu gibi başlı başına bir kültür mozaiğinden ibarettir ve memleketlerin biraz da insanlar olması sebebiyle toprağıyla ve insanıyla güzeldir. 

?mamköy köy meydan?nda bulunan tarihi bir ta?
İmamköy köy meydanında bulunan tarihi bir taş

İmamköy’ün ayrı  bir yönü bulunmaktadır. İmamköy tabiatın harikalarının bulunduğu bir yer. Kalyonu var bu tarihi ile birlikte birde yer altı zenginliği bulunmaktadır. Su kaynakları bulunmasına rağmen, mesire alanı, sağlık alanı, dinlenme alanı olarak değerlendirilir,  ve yerel ve dış turizme açılabilir. Arkeolojik ve sanatsal olarak da yukarı ılıca tarihi açıdan inceleme yazım vardır. Yine bu yazıyla ilgili İmamköy Eski kaplıcaları ve gizemli mağralar olarak detaylı  bilgilendirme yazım bulunmaktadır. N.Karabulut

 
 İmamköy Ilıcası ( mesire alanı) doğal ortam içeresinde görülmeye değer bir yer (Eski Hali)
 
 

Çete Emir Ayşe yunan askerlerine karşı direnen güçlü, kadınlarımıza ışık ve yön veren , bir lider hanımdır. Kadınlarımıza önderlik yapmış, ülkenin yunan işgalinden kurtarışında birtakım yerlere giderek üzerinden kilitli olan kadınların kapı kilitlerini kırmak suretiyle onlara esaretten kurtaran bir liderdir.  Kahraman ÇETE EMİR AYŞE

 Değişik organik meyve mozaiği, Doğası, Dağları, Kahramanları ile İmamköy
 
 
İmamköy Eski Ilıcası tarihi konaklama yerleri, ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer
 Sabah’ın ilk Işıkları ve köyümüz
İmamköy’ün ürünü İLEK  ve köy meydanı  ilek pazarı
Haziran Ayı ilek hasadı ve satışlar
Yöremizin en iyi ilekleri (erkek incir)  İmam köy  ilekleridir. Her yerin ileklerinden önce köyümüzün ilekleri olgunlaşır. Bütün çevre köyler ve ilçeler bunu bilir. Bk. Erkek incir ilek
İmamköy Fasillesi
İmamköy Fasillesi Gagı sepette 
 
İMAMKÖY DOĞA OTEL
Doğa Otel 
 
İmamköy’e giden araçlar ve harita üzerinde İmamköy’ün konumu aşağıda verilmiştir.
Ulaşım çok basittir.
 
 
 
İmam köyden Gündüz Aydından
7.00 7.30
7.20 8.00
7.40 8.20
8.00 8.15
8.30 9.00
9.00 9.30
12.00 12.30
…….. …….
17.00 17.00
17.40 18.00
18.30 19.00

Ayrıca İmamköy Birlik minibüslerimiz Aydının önemli düğün salonları AY-MENDO ve  HASMAHAL düğün salonlarının önünden geçmektedir. Özel servislerimiz de bulunmaktadır. 

 

Site kurucusu:nkarabulut@adu.edu.tr

Beğeni yapmayı unutmayalım.

Ayrıca youtube imamköy imamkoy adı altında tanıtım videomuz vardır. İyi seyirler.

Yazılarımızın kopyalanması yasaktır.

İmamköy Tanıtım Web Sitesi Kurucusu, Yöneticisi, Araştırmacısı, Hazırlayan ve Sunan: Nermin KARABULUT 

Tanıtım Sitesi Menüsü : Kahraman Çete Ayşe, İlek, İmamköy Kaplıcaları, Doğa Otel, Şivelerimiz (Aydın Ağızı) Aydın Düğün  Yemekleri, Narlıdere Kanyonu, Çocuk Oyunları, Evler, Tarhana yapılışı, Sokak Fırınları ve Çeşmeler, İmamköy’de Yaşayan Yunanlılar, Masallar, Maniler, İmamköy İlkokulu Yetiştirdiğimiz ürünler daha daha neler arayın bulacaksınız.

İmamköy Tanıtım Site Kurucusu, yazarı ve Derlemeci

Beğeniyi unutmuyoruz. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır!