Basit Gereçlerle Fiziksel ve Beyinsel olarak sokaklarda ve evlerde oynanan İmamköy’ün Eski Çocuk oyunları (İnternetsiz yaşam,)

İNTERNETSİZ ÇOCUKLUK

  Teknolojinin bu kadar yaygınlaşmadığı (bilgisayar, cep telefonu)’nun  olmadığı dönemler tek eğlence kaynağı televizyondur.   Oda her evde yok seçenekler az I. veya II kanal oda aile büyüklerini hitap eder klasik türk filmleri sansürlü haber ve diziler  çocukların bakabileceıi programlar Barış Manço’nun Adam Olacak Çocuk programı,  Taş Devri Heidi v.b çocuklar için fazla seçenek yoktu. Çocuklar okuldan gelince derslerini yaparlar kalan zamanlarında aileye yardım ederler. Daha sonra geniş bahçede veya sokakta oyun oynarlardı. Bunlardan bazı örnekler verelim. Eski çocuk oyunlarının Malzemeleri Top, İp, Taş, Mendil, Sopa, Kremit,

                TOPAÇ ÇEViRMEK (Fıçı)

   Topacı (fıçıyı) uçtan başlamak üzere  ip sıkıca sarılıyor. Kaytanın bir ucu ise sağ elin orta parmağına sıkıca bağlanmış durumda. Bu olmadığı takdirde ipin elden fırlaması, topacın da fırlamasına neden oluyor.

Topacın eğer kaytan sarılacak bölümü varsa buraya sarılıyor. Sonra topaç sivri ucu yere doğru olmak üzere hızla yere fırlatılıyor ve bu arada kaytan geriye doğru çekiliyor. Bu çekme sırasında topaç dönme kazanıyor ve bunu yere çarpar çarpmaz sürdürüyor. En hızlı sürede topacı dönen topacı ayakta kalan  kişi oyunun galibi  sayılıyor.

KAYDIRAK OYUNU

 Kaydırak bir Sekme oyunudur.  Yere çizilen çizgiler üzerinde yassı bir taş gezdirerek oynanan kaydırak oyunu oluşturur. Taşı çizginin ortasına gelen kişi yanmış olur. oynayan kişi tek ayağı ile taşı sürekli gezdirerek çizilen karelerin içinde gezdirir. çizimim çok iyi değil keşke çizerek anlatabilsem siz çocuklarımıza

BEŞ TAŞ :Yuvarlak düzgün taşlardan beş tane ayarlanır. Fotoğrafta görüldüğü gibi el köprü yapılır. Elimize aldığımız taş zıplatılarak yerdeki taş köprü altından geçirilir. Bunların da o zamanlar levelleri vardı. Oyun kız ve erkek çocukları tarafından oynanır. Oyun iki oyuncu tarafından oynanır. Taşlar (beş adet) yere atılır. İlk önce birler oynanır. Birlerde; oyuncu bir taşı baş hizasına kadar havaya atar. Havaya attığı taş yere düşene kadar taşı havaya attığı elle yerden bir taş alıp havaya attığı taşı tutmak zorundadır tutamazsa yanar. İkilerde; yine havaya bir taş atıp aynı elle yerden iki taş almak, üçlerde; üç taş almak, dörtlerde havaya attığı taş yere düşene kadar dört taşı da almak ve havadan düşen taşı tutmak zorundadır. Daha sonra işaret parmağını (sol el) orta parmağının üstüne koyup yere dayayarak köprü oluşturur. Sağ elle de bir taş yukarı atılır. Dört taşı da birbirine değmeyecek şekilde köprü kurduğu parmaklarının karşısına yere atar. Havaya attığı taş yere düşmeden bir taşı köprünün içinden geçirir ve yukarıya attığı taşı yere düşmeden tutar. Dört taşı birer birer köprünün içinden geçirilir. Bu bölüm bitmiş olur. Sonra beş taşı sağ elle havaya atıp birlerde en az bir taş elinin üstünde kalacak şekilde taşları yakalar, elinin üstündeki (tersindeki) taşı tekrar eliyle yukarı atar ve avucuyla yere düşmeden yakalar. Bu hareket ikilerde iki taş, üçlerde üç taş, dörtlerde dört taş ve beşlerde beş taş olmak üzere elinin üstünde (tersindeki) tutulup avucuyla yakalayacak biçimde devam eder. Oyuncunun elinin üzeriyle yakalaması gereken taşlar eksik olursa veya elinin üzerindeki taşları avucuyla tutamazsa,  yanar ve oyun sırası  rakibine  geçer. Yukarıdaki tüm bu hareketleri yanmadan yapıp tamamlarsa, oyunu kazanmış olur. Zafer onundur. Fotoğraftaki el köprü yapılır. alttan geçirilir.

YAĞ SATARIM:

8-10 çocuk daire şeklinde yere otururlar veya çömelirler . İçerlerinden 1 (tanesini ebe seçerler ) Ebe daire etrafında çocukların arkasından dönmeye başlar., ve şu sözleri ; söyler

“Yağ satarım bal satarım. Ustam ölmüş ben satarım. Zam-bak Zum-bak. Dön, arkana iyi bak!” der ve kimseyi çaktırmadan birisinin arkasına bırakır. Dönmeye devam eder. Ebe, kimseye çaktırmadan mendili birinin arkasına bırakır ve dönmeye devam eder.

Çelik ÇOMAK

Beştaş oynayan çocuklar Firdevs Posacı’nın  resmi

iki taş üzerine konulan ağaç parçası, çomakla  ittirilerek havalandırılır. ve sopayla  vurulur. Ne kadar uzağa giderse birinci odur.

Yağ satarım bal satarım ustam olmuş ben satarım.

Zambak zumbak dön arkana iyi bak deyip tekerleme söylenir.

Dokuz Kiremit Oyunu
Oyun kız ve erkek çocukları tarafından oynanır. Oyun için farklı boyutlarda dokuz kiremit parçasıyla ve topla oynanır. Farklı büyüklükteki dokuz kiremit üst üste konulur. Bir grup kiremitleri bekler, diğer grubun oyuncuları sıra ile topu atarak kiremitleri devirmeye çalışır. Kiremitleri yıktıkları  zaman grubun bütün üyeleri kaçar. Kiremitleri bekleyen grubun oyuncuları topu birbirlerine atarak kaçanları vurmaya çalışırlar. Vurulan oyuncu oyundan çıkar. Kaçan gruptaki
oyuncular, topla vurulmadan kiremitlerin hepsini el çabukluğu ile dizerlerse yine kaçan grup olurlar;
fakat vurulurlarsa kiremitlerin başında bekleyen grup olurlar.

UZUN EŞEK: Oyun erkek çocukları tarafından oynanır.

BİRDİR BİR

EŞEK SOPACI

Zeka oyunlarından şehir ismi bulma

Ayrıca kız çocuklarının oynadığı evlecik, gibi

Bunları fırsat buldukça yayınlayacağım.

Bir cevap yazın

error: İçerik korumalıdır!