İmamköy’ün Eski Çocuk Oyunları

   Teknolojinin bu kadar yaygınlaşmadığı (bilgisayar, cep telefonu)’nun  olmadığı dönemler tek eğlence kaynağı televizyondur.   Oda her evde yok seçenekler az I. veya II kanal oda aile büyüklerini hitap eder klasik türk filmleri sansürlü haber ve diziler  çocukların bakabileceği programlar Barış Manço’nun Adam Olacak Çocuk programı,  Taş Devri Heidi v.b çocuklar için fazla seçenek yoktu. Çocuklar okuldan gelince derslerini yaparlar kalan zamanlarında aileye yardım ederler. Daha sonra geniş bahçede veya sokakta oyun oynarlardı. Bunlardan bazı örnekler verelim.

               

TOPAÇ ÇEVİRMEK (Fıçı)

   Topacı (fıçıyı) uçtan başlamak üzere  ip sıkıca sarılıyor. Kaytanın bir ucu ise sağ elin orta parmağına sıkıca bağlanmış durumda. Bu olmadığı takdirde ipin elden fırlaması, topacın da fırlamasına neden oluyor.

Topacın eğer kaytan sarılacak bölümü varsa buraya sarılıyor. Sonra topaç sivri ucu yere doğru olmak üzere hızla yere fırlatılıyor ve bu arada kaytan geriye doğru çekiliyor. Bu çekme sırasında topaç dönme kazanıyor ve bunu yere çarpar çarpmaz sürdürüyor. En hızlı sürede topacı dönen kişi oyunun galibi  sayılıyor.

KAYDIRAK OYUNU

 Kaydırak bir Sekme oyunudur.  Yere çizilen çizgiler üzerinde yassı bir taşı gezdirerek oynanan kaydırak oyunu oluşturur. Taşı çizgiye gelen kişi yanmış olur. oynayan kişi tek ayağı ile taşı sürekli gezdirerek çizilen karelerin içinde gezdirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>