İmamköy’ün Eski Şifa Kültürü

            1-Kül Tutma:87 yaşındaki Emir Teyze  Kül tutmayı anlatıyor.

 Eskiden ağrısı olan  kişiler  kül tutmam için rica ederlerdi. Bende kıramazdım ağrılarının geçtiğini söylerler ve bana dua ederlerdi.Şimdi yaşlandığını artık  yapamadığını da dile getiriyor. Nasıl  yapıldığını sorduğumuzda;

Kül bir bardağa katılarak üstü dört parçaya ayrılarak çizilir. Bardağın üstü bezle örtülür. Genelde kül tutmalar cumartesi günü başlar, üç gün devam eder. Besmele çekildikten sonra, Fatiha, Felak, Nas, İhlas süreleri okunarak üç gün ağrılı olan yerlere tutulur. Bardağı konan külün yarım kaldığı da görülmüştür. Kül tutmayı izinli olan kişiler yapar. Herkes yapamaz.

           Kül Tutma 2;  Köyümüz yaşlılarından edindiğim bilgiye göre;

  Ağrıları geçirmek amacıyla bakır tencere kapağına kül konup kapağın üstü bezle bağlanır. Sırta başa, omuzlara vs. dua okuma yoluyla konur ağrıların geçtiği görülür.

           2-Ağaç kovuğundan geçirme: Vitamin yönüyle eksik, zayıf, gelişmemiş çocukların şeytan tarafından değiştirildiğine inanılırdı. Bu çocukları şeytanın etkisinden kurtarmak, gelişmesinin normale dönmesi için çıtlık ağacının kovuğundan geçirilirdi.

            3- Kupa Vurma: Bozuk para bezle sımsıkı bağlanır. Sırta konur. Üzerine bardak (kupa)  bardak sırttaki eti çeker ve bardak o kesimden kaldırılır. Aynı şekilde beş altı yere yapılır. Kupa vurulan yerlere kekik yağı, viciks veya ispirto suyu  sürülür.   Bu işlemi bardak içine pamuk koyarak da yapılabilir.

          4- Kurşun dökme: Nazardan kurtulmak amacıyla kurşun ateşte ısıtılır. Nazar değen kişinin başına tülbentle örtülür. Isıtılan kurşun tülbent örtülen kişinin üstünde tutulan suya dökülür. Çıkan şekillerde nazar değip değmediği ve kimin değdirdiği anlaşılır.

        5- Temre Çizme: Derinin üstünde pul pul görünüm meydana geldiğinde halk arasında buna temre denir. Temreğin izinli kişiler tarafından çizilerek geçeceğine inanılır. veya bir iğneyi tükürüğünle ıslatıp, temrenin etrafında yedi (7) defa döndürürsün. Her döndürdüğünde bir (1) defa şu duayı okursun. Allah’ın izniyle temre geçer.
 Terme üzerine hafifçe dokunarak iğne ucu ile zuhruf suresi 79. ayet yazılırsa şifa bulur.

       6- Arpacık (itdirse) : Halk arasında tedavi şekli şöyledir:

a) İtdirseli kişinin üstüne tülbent örtülür. Göz üzerine ekmek konulur. Köpeğin ekmeği alması beklenir.

b) Miras olan nar ağacı iddirseli kişiye bağışlanır.

c) İzinli olan kişi okur, üfler, göze tükürür.

   

  7 -Siğiller: Deri üstünde sert, sivrilmiş bir et parçası oluşur. Buna halk arasında sigil denir. Siğilin izinli kişiler tarafından üç kere okunarak geçeceğine inanılır. Köyümüz halkından Fadime BURGAZ ninesinden aldığı izinle siğil okumaya başlamış, siğil okumayı söyle anlattı.

 Hasta olan kişinin elinde veya siğil neresinde ise  okuyor. Siğil olan kişinin ismiyle beraber yeşil bir ota  bir fatiha süresi, 3 ihlas süresi okunur. Ot kendisi ile bağlanır. bağlama işleminde bağçık kullanılmaz. siğil olan kişinin siğili yazın bir günde kışın ise birkaç gün sonra düştüğü görülür dedi. siğil olan kişilere sifalar diledi.

II. Olarak da halk arasında siğille ilgili şu iişlemler yapılır.

  a) Yeni ay çıktığında aya bakarak kullanılmamış süpürge ile Fatiha suresi üç ihlas   süresi  yerden toprak alıp siğilin üstüne konup süpürülür.

  b) İri bir tuz tanesi üzerine bir Fatiha üç ihlas okunup siğillere sürülür. Daha sonra bu tuz bir bahçeye gömülür.

Yanık için Tedavi

Kireç Melhemi: Kireç söndürülecek üzerinde birikmiş olan su bir kaba alınacak, zeytinyağı ile karıştırılarak yanan yere sürülecek,  birkaç gün sonra yanık yarasının geçtiği görülmektedir. Evde yapabileceğimiz bir tedavidir. Ciddi yanıklarda doktora görünmek şarttır.

Ayakkabı boyasının da tedavi ettiği söylenmektedir.

Kurşun Dökme: Köyümüzden Gülsün SARIAYDIN Kurşun dökmeyi büyüklerinden gördüğü gibi anlattı.

Kurşun Dökülecek olan kişinin başı yüzü ile birlikte örtülür. Bakır tepsi veya leğen (ilgen) içine soğuk su koyarak başının üstüne konur. Kurşunlar ateşte bir kap içinde eritilerek konan bu suyun içine atılır. Belirli şekiller oluşur. Bunlardan benzetmeler yapılır. nazar yapan veya büyü yapan şu şekilde kişi diye benzetilir.

Kurşun dökmek kişilerdeki olumsuz enerjiyi atmada nazar, göz değmesi ve büyü bozmada yararlıdır denilmektedir.

Kızamık Tedavisi için: Pekmez Şerbeti  yapılarak üç gün sabahları bir su bardağı içilecek. Kızamık çabuk çıkar.

Gaz için: Soğanın suyu sıkılarak içilecek çocuk ise soğan pişirilir yada içeresine biraz anne sütü katılır. 

Lahana yaprağı ısıtılarak karına koyularak üzeri tülbentle bağlanır gaz için yararlı olur.

Kabakulak : Kabakulak Tükürük bezlerinin şişmesi sonucu yanakların dolması yüzde şişkinlik 5 ile 10 yaş arası çok yaygın olduğu gözlenmiştir. Toplu yerlerde çebuk kişiden kişiye bulaşır.

şifa kültürü olarak da bunu izinli olan kişiler tülbentle yavaş yavaş çeneden yukarı kaldırarak çekerler. Daha sonra tencere (haranı) karası ile şişen yere çevirirler. bir iki gün içinde geçer. Sıcak tutulması lazımdır. Sıcak tutması için Deve yünü de sardıkları gözlenmiştir. Bunu köyümüzden rahmetli hacı Gülfizar nine yapardı izinliydi.

20161008_181522

 

Köyümüzden Gülsüm SARIAYDIN ADÜ öğrencileri ne geçmişle ilgili derlemeler, şifa kültürleri köy tarihi ve kendisi ile ilgileri verirken çekilen bir fotograf

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>